Światowy Dzień AIDS

1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS. Święto to zostało wyznaczone w 1988 roku przez WHO. Każdego roku w tym dniu ludzie na całym świecie przypinają czerwone kokardki jako symbol solidarności z osobami zakażonymi wirusem HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi.

Od początku epidemii wykryto w naszym kraju ponad 26 000 zakażeń z czego na AIDS zachorowało ponad 3700 osób. Rokrocznie w Polsce o zakażeniu dowiaduje się wciąż około 1200 osób – to około 4 osoby każdego dnia! W roku 2019 odnotowano ich aż ponad 1600; w zeszłym roku 940 (przez zmniejszenie ilości osób poddających się specjalistycznym testom ze względu na trwającą pandemię koronawirusa).

Pamiętajmy, że problem HIV/AIDS – jest niestety cały czas aktualny również w Polsce.

(dane: Krajowe Centrum ds. AIDS)

Magda Krzemińska

Skip to content