SPOTKANIE Z PIOTREM SZATYŁOWICZEM

ŚWIATU GROŻĄ TRZY PLAGI…

Światu grożą trzy plagi, trzy zarazy.
Pierwsza – to plaga nacjonalizmu.
Druga – to plaga rasizmu.
Trzecia – to plaga religijnego fundamentalizmu.
Te trzy plagi mają tę samą cechę, wspólny mianownik 

Ryszard Kapuściński, Imperium

To jeden z cytatów, który pojawia się jako uzupełnienie obrazu w filmie dokumentalnym Piotra Szatyłowicza- ,,Homo politicus”. Gościliśmy Pana Piotra na spotkaniu z kolejnym rocznikiem młodzieży w naszym liceum. Prezentowany materiał mimo upływu lat nie stracił na aktualności, a w kontekście ostatnich wydarzeń na wschodniej granicy polski oraz obchodów Święta Niepodległości pokazuje, że pewne działania z zakresu socjotechniki politycznej, manipulacji przy wykorzystaniu stereotypów i mowy nienawiści są niezmienne. Młodzież z uwagą obejrzała film, wysłuchała krótkiej informacji na temat okoliczności i czasu jego powstania oraz motywacji autora . Film wywołuje sporo emocji i zmusza widza do refleksji i przemyśleń- szczególnie młodego odbiorcę.

Jola Wiszniewska

 

Skip to content