Lekcja online-Pamięć o Treblince

Treblinka –SS-Sonderkommando TreblinkaTreblinka II – niemiecki nazistowski obóz zagłady utworzony w ramach akcji „Reinhardt” 23 lipca 1942 roku  funkcjonował do 17 listopada 1943 roku. Prowadzono w nim eksterminację ludności żydowskiej. Niemcy kierowali do niego przede wszystkim transporty z gett w okupowanej Polsce, w tym z getta warszawskiego i części krajów europejskich.Liczba ofiar Treblinki sięgnęła prawdopodobnie ok. 800 tys. osób. Był to największy ośrodek zagłady w Generalnym Gubernatorstwie, a zarazem drugi po Auschwitz-Birkenau w okupowanej Europie.To jeden z największych cmentarzy polskich Żydów.Większość imion i nazwisk nigdy nie poznamy stąd pomysł na stworzenie KSIĘGI IMION.

Dzięki materiałom uzyskanym od przedstawicieli Fundacji -Pamięć o Treblince  uczniowie klasy 1E uczestniczyli w wyjątkowej lekcji upamiętniającej bezimienne ofiary nazistowskiej zbrodni. Fundacja Pamięć Treblinki  stworzyła audioprzewodnik- ścieżkę edukacyjną – OBÓZ ZAGŁADY – TREBLINKA II dostępny bezpłatnie na smartfony ( system IOS i Android) przy pomocy,którego każdy może odwiedzić to szczególnie wyjątkowe miejsce  i posłuchać o historii obozu w 15 punktach.

Lucyna Kasperowicz

Skip to content