Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci. Mimo że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje. Została ona zapisana także w przedmiotach przypominających o tragicznych losach swoich właścicieli. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu prezentujemy te rzeczowe pamiątki, pieczołowicie przechowywane w zbiorach Muzeum POLIN. Opowiadają one historie polskich Żydów z okresu Zagłady. Mówią o życiu w getcie, ukrywaniu się, obozach koncentracyjnych, uratowanych żydowskich dzieciach, zesłaniach czy o poczuciu pustki i osamotnienia tych, którzy ocaleli. Dzięki tym pamiątkom możemy dziś opowiadać historie Broni Morgenstern, Romualda Waszkinela oraz wielu innych osób, o których istnieniu świadczą dzisiaj tylko pojedyncze przedmioty.

W tym dniu uczniowie klas drugich w ramach zajęć z rozszerzonego wos-u spotkali się z przedstawicielami Fundacji Pamięć Treblinki.

Treblinka jest jednym z największym cmentarzy polskich obywateli. Szacuje się, że zginęło tu około 900 000 osób. Nie znamy dokładnej liczby, nie znamy imion i nazwisk tych, których tu przywieziono i zabito w komorach gazowych. Transporty przybywały z Warszawy, Polski centralnej, białostockiego, z grodzieńszczyzny, ale również z Macedonii i Czechosłowacji. Ta fabryka śmierci zaczęła działać 23 lipca 1942 roku. Po 14 miesiącach, jesienią 1943 r., wysadzono w powietrze komory gazowe i baraki – Niemcy próbowali zacierać ślady swej zbrodni.Tę przestrzeń dzisiaj wypełnia cisza. To miejsce domaga się nie tylko modlitwy i skupienia, ale również troskliwej pamięci oraz wiedzy.

Fundacja “Pamięć Treblinki” podejmuje kilka wyzwań.

Gromadzi oraz upowszechnia wiedzę o obozie, zbiera istniejące relacje świadków i ocalałych, informuje o prowadzonych badaniach historycznych i archeologicznych.Zbiera i publikuje imiona i nazwiska osób, które w Treblince zginęły. Uważamy, że śmierć setek tysięcy ludzi nie powinna pozostać anonimowa- mówili nasi goście,Fundacja razem z Żydowskim Instytutem Historycznym tworzy Księgę Imion tych, którzy zginęli w Treblince. Jest to trudne, wielkie i długofalowe zadanie. Dlatego też Fundacja prosi o pomoc wszystkich, którzy mogliby udzielić wiarygodnych informacji i pomóc uzupełnić listę imion.Fundacja prowadzi też działania na rzecz stworzenia centrum edukacyjnego na terenie byłego obozu

Dzisiaj Treblinkę wypełnia cisza po zamordowanych. Tej ciszy nie wolno zagłuszyć. Jest jak milczenie Hioba, który od tysiącleci szuka odpowiedzi na pytania Boga, 

Wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby pomóc i włączyć się w prace Fundacji, prosimy o kontakt i wsparcie.

 

Skip to content