EUGENIUSZ LOKAJSKI ,,BROK”- WYSTAWA FOTOGRAFII

Obchody kolejnych rocznic POWSTANIA WARSZAWSKIEGO są bardzo ważnym wydarzeniem dla Polaków jednak dla Warszawiaków mają one zawsze szczególny charakter. To historia Polski ale to przede wszystkim historia naszego miasta jego mieszkańców- bohaterskich Kolumbów ale również ludności cywilnej. To historia, której ślady możemy znaleźć w pobliżu na wyciągnięcie ręki. Dlatego każdego roku wspólnie z naszymi uczniami wracamy do tych wyjątkowych 63 DNI. W tym roku dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Biblioteki Bielańskiej-Witolda Kona w naszym Liceum zaprezentowana została wystawa fotografii, których autorem był Eugeniusz Lokajski ps.,Brok”. Postać, która może i powinna stanowić wzór dla młodych ludzi. Sportowiec, lekkoatleta  z sukcesami europejskimi i światowymi, nauczyciel i trener, podporucznik AK, któremu powierzono szczególne zadanie dokumentowania przebiegu powstania. Eugeniusz Lokajski przez prawie dwa miesiące trwania walk wykonał ponad tysiąc zdjęć w  walczącej stolicy. Pokazując bohaterstwo, zniszczenia, tragedię ale również codzienne życie oblężonego miasta z jego radościami i bolączkami. Dla części  zwiedzających Jego prace to dokument dla innych to reportaż. Te dwie formy przeplatają się doskonale malując obraz sierpniowej i wrześniowej Warszawy 1944 roku.

Uczniowie kolejnych klas uczestniczyli w wyjątkowej lekcja historii przygotowanej przez Panią Marię Jurzyk, która rozpoczynała się od filmu dokumentalnego poświęconego sylwetce autora zdjęć. Następnie młodzież zwiedzała wystawę i wykonywała karty pracy. Przypomnieć należ, że Eugeniusz Lokajski jest patronem jednej z ulic naszej dzielnicy.

Jola Wiszniewska

Skip to content