30 lecie Kossutha – Spotkanie z absolwentem Marcinem Kierwińskim

W dniu 30 września rozpoczęliśmy oficjalnie obchody 30 lecia istnienia naszego Liceum. W związku z sytuacją epidemiologiczną nie możemy zorganizować dużej, otwartej imprezy dlatego też postanowiliśmy uczcić ten fakt mniejszymi eventami, a jednym z ważniejszych elementów jest zaplanowany cykl spotkań z absolwentami, którzy obecnie działają w przestrzeni społecznej, politycznej, artystycznej, kulturalnej Warszawy i Polski.

Jako pierwszy odwiedził nasze Liceum i spotkał się z młodzieżą Pan Marcin Kierwiński, absolwent z rocznika 1994, obecnie Poseł na Sejm IX kadencji, wcześniej działacz samorządowy w Warszawie oraz polityk blisko współpracujący z byłym Prezydentem RP- Bronisławem Komorowskim oraz premier Ewą Kopacz.Spotkanie prowadzili Martyna i Igor z  klasy 3c, a uczestniczyli uczniowie klasy drugiej  i trzeciej, maturalnej realizujący rozszerzony program wos. Jak przyznał nasz Gość zaproszone do Kossutha  ,,to miła podróż sentymentalna. ”Wspominał,  że czas spędzony w murach tej szkolnych dały mu solidne podstawy do dalszej edukacji na Politechnice Warszawskiej oraz do późniejszego swobodnego funkcjonowania w świecie polityki i mediów. Wspominał nauczycieli, szczególnie Panią Annę Wiśniewską, wychowawcę oraz Panią Hannę Wiśniewską-nauczycielkę języka polskiego. Warto podkreślić, że obie panie nadal są częścią grona pedagogicznego LXIII LO. 

Poza przywołanymi wspomnieniami ważnym elementem spotkania były pytania dotyczące pracy polityka i posła, wyzwań, trudności z którymi musi się zmierzyć jak również predyspozycji i zalet, którymi powinien się wyróżniać. Młodzież pytała o plany polityków wobec coraz wyraźniejszego głosu młodych ludzi w kwestiach  klimatu, wolności. Jakie metody walki o prawa  są najbardziej skuteczne? Jakie wartości UE są najważniejsze dla naszego Gościa? Jakie źródła energii powinny zastąpić polski węgiel? Jaki jest stan polskiej gospodarki w obliczu pandemii? Na jakich politykach wzoruje się Marcin Kierwiński? To tylko niektóre poruszane zagadnienia. Nasz Gość wyraźnie podkreślił, że młodzi ludzie podejmując decyzje o dalszych formach kształcenia i planując swoje życie powinni kierować się swoimi pasjami, zainteresowaniami, rozwijać swoje talenty korzystając z różnych swobód wynikających z faktu bycia członkiem UE.

Mamy nadzieję na kolejne spotkania, tym razem już na terenie Sejmu jak tylko będzie to możliwe.

Jola Wiszniewska

Skip to content