25 lat niewinności w reżyserii Jana Holoubka – film jak żaden inny…

“Dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. Przedstawia życie Tomasza Komendy – młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Po 18 latach odsiadki na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż tyle lat czekać w celi na sprawiedliwość?”

źródło: https://www.filmweb.pl/film/25+lat+niewinno%C5%9Bci.+Sprawa+Tomka+Komendy-2020-844342/descs

25 lat niewinności w reżyserii Jana Holoubka – film jak żaden inny…

18 września 2020 roku na ekrany polskich kin wszedł wstrząsający film o losach Tomasza Komendy, który został niesłusznie skazany na 25 lat pozbawienia wolności ( w więzieniu spędził 18) za rzekome dokonanie zbrodni polegającej na zgwałceniu oraz zabiciu 15-letniej dziewczyny w Miłoszycach pod osłoną sylwestrowej nocy na przełomie 1996 / 1997 roku. 

Osobiście jestem tuż po obejrzeniu filmu. Zapoznałem się z tym obrazem dwukrotnie. Jest to ekranizacja istnego piekła, jakie musiał przeżyć Tomasz Komenda podczas 18 lat „odsiadki” za czyn, którego nie popełnił. Jest to film o wierze w niewinność, cierpieniu, nieprawdopodobnym poświęceniu, ocalającej sile miłości. 

Nie przesadzę, jeśli stwierdzę, że film przedstawia obraz człowieka, który jest niewyobrażalnie silny i wytrwały. Przeżył 18 lat tortur, brutalnych przesłuchań w nocy, upokarzania i dramatu psychicznego. Tomasz Komenda jest bez wątpienia wielką ofiarą straszliwych błędów, które zostały popełnione w czasie śledztwa zbrodni w Miłoszycach.  Powiem więcej, jest to ofiara wymiaru sprawiedliwości. 

Film trzyma w napięciu, nie można oderwać wzroku od ekranu. Jest to popis kunsztu aktorskiego Piotra Trojana i Agaty Kuleszy, którzy odegrali główne role. Obraz nakręcony jest bardzo dobrze. 

Cała ekipa filmowa i aktorzy wiele godzin spędzili we współpracy z Tomaszem Komendą i jego rodziną, tak, aby ekranizacja historii była zgodna z faktyczna wersją wydarzeń. Tomasz Komenda na premierze filmu o swoim 18 letnim dramacie, powiedział, że jest to całe osiemnaście lat jego życia zamknięte w niewiele ponad godzinę i nie ma żadnych zastrzeżeń do filmu, co więcej serdecznie podziękował ekipie filmowej za podjęcie się tego rudnego zadania jakim jest zrobienie filmu . Stworzenie dzieła, na tak wrażliwy społecznie temat, zachowując całą prawdę, bez wypaczeń. Film zrealizował Jan Holoubek. 

Jest to film, obok którego nie można przejść obojętnie i zachęcam każdego, kto skończył 16 rok życia, do zapoznania się z tym obrazem, ponieważ naprawdę warto. Gwarantuję, że tak jak ja nie pożałujecie ani grosza wydanego na bilet do kina. 

Po tym, co zobaczyłem jestem pewien, że film Holoubka może stać się „najlepszym filmem nieanglojęzycznym i powalczyć o Oskara. Czego bardzo serdecznie mu życzę!

Mateusz McQuaid, klasa 3c

Skip to content