Europejski Dzień Prawnika został ustanowiony przez Radę Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) w celu promowania idei państwa prawa i podstawowych wartości wymiaru sprawiedliwości, a także aby promować zawód prawnika jako obrońcy praw człowieka, wspierającego budowę społeczeństwa obywatelskiego. Europejski Dzień Prawnika organizowany jest we wszystkich krajach członkowskich CCBE.

Zwyczajowo Europejski Dzień Prawnika obchodzony był 10 grudnia – w Dniu Praw Człowieka, ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W roku 2017 na posiedzeniu Komitetu Sterującego CCBE zdecydowano o przesunięciu daty Europejskiego Dnia Prawnika z 10 grudnia na 25 października. Na ten termin przypada Europejski Dzień Sprawiedliwości. W roku 2018 podtrzymano tę datę.

W naszym Liceum za sprawą mecenasów Okręgowej Izby Radców Prawnych uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu online. Radcy prowadzili dodatkowe zajęcia na temat, który został przyjęty jako temat tegorocznych  spotkań

PRAWA CZŁOWIEKA. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy 2ap, 2bp, 2cp.

 

Jola Wiszniewska

Skip to content