ŻYWA KSIĄŻKA-PIERWSZY RAZ W NASZYM LICEUM

20 LECIE ŻYWYCH BIBLIOTEK

ŻYWA KSIĄŻKA-PIERWSZY RAZ W NASZYM LICEUM

22 czerwca zakończyliśmy realizację projektu ,,Pozarządownik szkolny” realizowanego z inicjatywy Pole Dialogu przy współpracy z CEO. Głównym celem było zapoznanie młodzieży z organizacją, celami, zakresem i obszarem działań organizacji pozarządowych. Zadaniem młodzieży było nawiązanie współpracy z wybraną organizacją i przeprowadzenie wspólnego działania. Młodzież wybrała obszar PRAWA CZŁOWIEKA. W związku z tym online spotkała się z przedstawicielem Fundacji Rubin – Anetą Szenfenberg, która od 20 lat organizuje w Polsce ŻYWE BIBLIOTEKI.

,,Żywa Biblioteka to przestrzeń spotkań ludzi, którzy nie boją się rozmawiać na trudne tematy. Albo boją się – ale ciekawość tego, co inne i nieznane, w nich zwycięża. Jest to takie przedsięwzięcie, w którym spotykają się ludzie, którzy są narażeni na dyskryminację ze względu na swoją tożsamość (płciową, narodowościową, kulturową, religijną, materialną etc.) z tymi, którzy chcieliby poznać ich perspektywę i doświadczenie. Żywa Biblioteka gromadzi różnych ludzi, a tym samym odzwierciedla różnorodność społeczności, w której jest organizowana. To właśnie dzięki otwarciu na trudne tematy, Żywa Biblioteka może skutecznie zastępować stereotypy wiedzą i empatią w stosunku do osób wykluczanych.”

https://fundacjarubin.org

W ramach czytania Żywej Książki młodzież spotkała się online z przedstawicielką mniejszości seksualnej. Mogli zadawać swobodnie pytania dotyczące tożsamości płciowej, trudności w życiu codziennym, zasad regulacji prawnych dotyczących związków osób jednopłciowych.

Kilka refleksji po spotkaniu:

“Wczorajsze spotkanie pokazało mi z innej strony z jakimi problemami spotykają się osoby homoseksualne”.

“Człowiek przez całe życie odkrywa/ zaskakuje samego siebie” taka myśl przyszła mi do głowy, gdy usłyszałam, że z badań wynika, iż takimi się rodzimy i możemy przez długi czas nie zdawać sobie z tego sprawy. Dało mi to wyraźny sygnał, że każdy z nas może pewnego dnia odkryć, że cały czas się ukrywał choć nie wiedział o tym.”

“Tym bardziej w moim pokoleniu, większość osób jest tolerancyjna. Trudno nie być tolerancyjnym gdy w pewnym momencie twoi bliscy przyjaciele robią coming out i dowiadujesz się,że są homoseksualni lub biseksualni. Nigdy nie byłam pewna co do posiadania dzieci przez takie pary. Z drugiej strony jest tyle rodzin rozbitych lub patologicznych że posiadanie dwóch kochających mam lub ojców nie może być gorsze.”

“Dzięki temu wywiadowi poznałem argumenty i perspektywę drugiej strony które na pewno przydadzą mi się w kolejnych dyskusjach/debatach.”   

Skip to content