Uczniowie Kossutha w Europarlamencie w Strasburgu

W dniach 28 stycznia do 1 lutego 2020 roku 24 uczniów naszego Liceum wzięło udział w wyjeździe do Strasburga, do siedziby Parlamentu Europejskiego. Wyjazd ten, finansowany w pełni przez Parlament Europejski, był nagrodą za wygranie konkursu Euroscola 2018, którego celem jest przybliżenie zagadnień tematyki unijnej a polegał na rozwiązaniu testu z zakresu historii i współczesności Unii Europejskiej oraz nakręceniu filmu promującego UE.

Strasburg jest pięknym, historycznym miastem położonym na pograniczu francusko-niemieckim, łączącym w architekturze i kulturze wpływy obu tych państw. Symbolem tego miasta jest Katedra Notre Dame, którą mieliśmy okazję zwiedzić oraz przepiękna dzielnica La Petite France. Strasburg to również siedziba instytucji politycznych: Rady Europy, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i celu naszej podróży czyli Parlamentu Europejskiego.

Jako reprezentanci Polski wzięliśmy udział w European Day wraz z 21 innymi szkołami z krajów UE. Dzień rozpoczął sie od powitania uczestników w Sali Plenarnej przez wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego, Panią Mairead McGuinness i dyskusji, w której uczniowie mogli zadawać pytania a następnie prezentacji każdego kraju i szkoły przez uczniów.

Uczniowie przygotowując się do wyjazdu opracowali zagadnienia na tematy wyznaczone przez Parlament Europejski: ŚRODOWISKO NATURALNE I ENERGIA ZE ŹRÓDEŁ ODNAWIALNYCH, BEZPIECZEŃSTWO I PRAWA CZŁOWIEKA, MŁODZIEŻ W OBLICZU ALKOHOLU I NARKOTYKÓW, PRZYSZŁOŚĆ EUROPY,  MIGRACJA I INTEGRACJA i ZATRUDNIENIE LUDZI. Na miejscu zostali przydzieleni do międzynarodowych grup debatanckich, które próbowały wypracować wspólne stanowisko w danej kwestii. Każda z sześciu grup wybrała swojego sprawozdawcę do prezydium. Przewodniczącą grupy “Bezpieczeństwo i Prawa Człowieka” została Laura z klasy 3a, która zasiadła w Prezydium i była sprawozdawcą oraz odpowiadała na pytania zadawane z sali przez uczestników debaty. Po każdym sprawozdaniu i krótkiej debacie odbywały się głosowania. Młodzież korzystając z otrzymanych kart do głosowania mogli poczuć sie jak prawdziwi Europosłowie. Na koniec tego dnia odbyła sie gra Eurogame. Spośród niemal 500 uczestników wygrała międzynarodowa drużyna, w składzie której była nasza uczennica Beata z klasy 2a.Cały dzień pracy w grupach międzynarodowych był okazją do nawiązania znajomości, wymiany szkolnych doświadczeń, dyskusji na temat bieżących problemów oraz doskonalenia umiejętności językowych. Dzień w Europarlamencie zamknęło uroczyste odśpiewanie hymnu UE oraz parada młodzieży 21 krajów uczestniczących w wydarzeniu.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy Norymbergę, drugie co do wielkości miasto Bawarii. Miasto wyróżnia zachowana średniowieczna fortyfikacja. Historyczna część miasta do dziś otoczona jest długim na cztery kilometry murem. Oprócz murów zachwycają drewniane fasady domów znajdujących się w obrębie starego miasta oraz znajdujący się na szczycie wzgórza zamek. Uczniowie skosztowali słynne kiełbaski norymberskie, które są chronione przez UNESCO jako światowe dziedzictwo.

Działania w ramach konkursu i projektu Euroscola wpłynęły na rozbudzenie ciekawości tematyką unijną, zmusiły uczniów do pogłębienia wiedzy na temat problemów i wyzwań stojących przez zjednoczoną Europą w XXI wieku, zdecydowanie poprawiły kompetencje w zakresie wystąpień publicznych a przede wszystkim kompetencje językowe. Mamy nadzieję, że było to doświadczenie, które na długo pozostanie w szkolnych wspomnieniach uczestniczących w wyjeździe uczniów a może nawet wpłynie na ich dalsze plany życiowe.

Jolanta Wiszniewska i Inga Chrościcka- Woźniak

Skip to content