ACT4Peace – wizyta uczniów ze szkół partnerskich w naszym Liceum

Po tygodniowym pobycie naszych uczniów w Rumunii w grudniu 2018 i Turcji w marcu 2019 przyszła pora na rewizytę w naszej szkole. Uczniowie z Rumunii, Turcji, Hiszpanii i Włoch (gdzie pojedziemy w marcu i kwietniu tego roku) przyjechali do nas w sobotę. 

W niedzielę zwiedzanie naszego pięknego miasta zaczęli od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego, co zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Po obiedzie w restauracji Kraperia w Hali Koszyki goście udali się na spacer po Łazienkach czemu sprzyjała piękna słoneczna pogoda. 

W poniedziałek rozpoczęły się zajęcia w szkole. Uczennice klasy trzeciej przywitały gości smalcem, chlebem i ogórkami kiszonymi w strojach ludowych. Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach integracyjnych i uczyli się tańczyć Poloneza, co sprawiło wszystkich dużo radości. Ponieważ tematem naszej mobilności są przemówienie publiczne uczniowie uczestniczyli w warsztatach z technik oratoryjnych i retorycznych. Mieli okazję poćwiczyć aparat mowy dzięki łamaczom językowym, porozmawiać o języku ciała, użyciu metafor, pytań retorycznych etc. W ramach rozluźnienia nasi goście mieli możliwość wzięcia udziału w zabawie Qr Code Treasure Hunt, w czasie której dowiedzieli się więcej o Warszawie i Polsce oraz skorzystać z naszej ścianki wspinaczkowej. Po południu wszyscy udali się do Centrum Nauki Kopernik.

We wtorek uczniowie mieli możliwość przećwiczenia poznanych technik przedstawiając swoje prezentacje dotyczące akcji charytatywnych w naszej szkole w formie konferencji prasowej, w czasie której uczniowie ze szkół partnerskich zadawali sobie nawzajem pytania. Podsumowaniem był okrągły stół, gdzie podzieliliśmy się refleksami z warsztatów (przy użyciu kart Dixit). Wszyscy uczniowie zostali również zaangażowani w akcję Poczytajmy, którą od kilku lat prowadzi w naszej szkole pani Monika Suska-Zięcina. Młodzież czytała uczniom ze szkoły podstawowej książeczkę w języku polskim i angielskim, przedstawiała im swoje kraje oraz wspólnie się bawiła. O 13 odbył się mecz siatkówki Kossuth ACT4Peace vs inne nacje. Po wręczeniu gościom certyfikatów udaliśmy się wszyscy na uroczysty obiad do restauracji Zapiecek na Kabatach. 

W środę bardzo wczesnym rankiem udaliśmy się w straszliwej mgle na wyprawę do Auschwitz-Birkenau.  Zwiedzanie obozu było dla uczniów bardzo poruszające i mimo długiej podróży nikt nie żałował, że się tam wybraliśmy.

W czwartek zwiedziliśmy Muzeum Polin oraz oprowadziliśmy naszych gości po Starym Mieście a na koniec pani Jurzyk przeprowadziła quiz z wiedzy o tym przepięknym miejscu.

Wszyscy uczniowie i ich nauczyciele opuścili nasz kraj bardzo zadowoleni. 

Skip to content