75 rocznica Powstania Warszawskiego

Drugiego października 1944 roku dowództwo Armii Krajowej po 63 dniach bohaterskiej walki zdecydowało o podpisaniu kapitulacji. Dlatego też nie wchodząc w spory historyczne dotyczące oceny Powstania postanowiliśmy przypomnieć i uczcić pamięć Bohaterów tamtych dni. Uczniowie klasy 1cp przygotowali program słowno-muzyczny, uzupełniony o zdjęcia oraz fragmenty filmów i kronik z okresu wojny, okupacji i Powstania. Ważnym elementem była krótka inscenizacja prezentująca nastroje i dylematy w dowództwie Armii Krajowej dotyczące ostatecznej decyzji o wybuchu powstania. Godzina ,, W” do ostatniej chwili nie była pewna. Plan ,, Burza” , który początkowo nie zakładał walk w stolicy, uległ zmianie pod wpływem informacji docierających z Kresów Wschodnich. Wzruszająca recytacja poezji powstańczej poruszyła widownię. O losach Powstańców i ludności cywilnej po upadku powstania opowiedziały uczennice z klasy 2c i 3b – uczestniczki szkolnego wyjazdu w  ramach projektu ,, Z Powstańczej Warszawy do niemieckich, nazistowskich obozów Auschwitz i Birkenau”.  Uczniowie klas pierwszych przygotowali prace plastyczne upamiętniające Powstanie.

Jola Wiszniewska

 

Skip to content