Wyjazd do Auschwitz

W ramach obchodów 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i deportacji ludności cywilnej- mieszkańców Warszawy do KL Auschwitz uczniowie klasy 3a, 3c i 2b uczestniczyli w projekcie realizowanym przez WCIES. Pierwszą cześć stanowiły warsztaty, prowadzone przez pracowników Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które odbyły się 19 września w Warszawie. Uczniowie poznali okoliczności towarzyszące powstaniu obozu. Pracowali ze źródłami prezentującymi historie i życie więźniów Auschwitz. Próbowali stworzyć katalog wartości, które tracili trafiając do obozu. Drugą cześć projektu stanowił wyjazd  do Oświęcimia. W towarzystwie przewodnika, słuchając wstrząsających opowieści, przeszlismy przez teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, w którym męczeńską śmierć poniosło półtora miliona więźniów. Następnie przejechaliśmy na teren bylego obozu zagłady Birkenau. Kolejnym punktem programu było uczestnictwo udział w panelu wspomnieniowym z udziałem byłych więźniów – członków Stowarzyszenia Więźniów -Byłych Dzieci Hitlerowskich Obózów Koncentracyjnych. Było to wzruszające świadectwo historii. Wszystkim nasuwało się pytanie – czy i jak można żyć po takim doświadczeniu? Nasz pobyt zakończyło uroczyste złożenie kwiatów i zniczy w obecności dyrekcji muzeum i młodzieży szkół oświęcimskich.

Jola Wiszniewska

 

Skip to content