Warsztaty chemiczne na Politechnice Warszawskiej

Dwie nasze uczennice z klasy 1b brały udział w warsztatach na Politechnice Warszawskiej. Poniżej relacja…..

W sobotę, 11.05.2019r. odwiedziłyśmy Wydział Chemiczny w Gmachu Technologii Chemicznej na Politechnice Warszawskiej, gdzie odbywały się wykłady zorganizowane przez zespół AdamedSmartUP. Zajęcia, w których miałyśmy okazję uczestniczyć, nosiły nazwę: „Inteligentne kosmetyki kolorowe – mit czy przyszłość?”. Wraz z 18 innymi uczestnikami, zasiadłyśmy w ławkach jednej z sal wykładowych, gdzie przywitali nas trzej uśmiechnięci wykładowcy, którym dodatkowo towarzyszyły dwie kobiety, będące w trakcie wykonywania pracy doktoranckiej. Został przeprowadzony test, do którego na samym końcu zajęć przystąpiliśmy ponownie. Miał on zobrazować z jaką wiedzą przyszliśmy, a z jaką wychodzimy. Część teoretyczna wykładów trwała około dwóch godzin. W tym czasie zostały nam przedstawione 3 prezentacje:

  1. pierwsza przybliżyła nam proces powstawania kosmetyków sypkich, tj. cienie do powiek, czy „woda w proszku” oraz skład kosmetyków i warunki, jakie muszą być spełnione, by można uzyskć pożądany efekt.
  2. Kolejna praca dotyczyła tego, co ozdabia usta pań i nadaje wymarzony kolor. Mowa o szminkach, pomadkach. Tak samo, jak w przypadku wyżej opisanych produktów, został nam przedstawiony proces ich powstawania, używane składniki i warunki, jakie muszą być spełnione. Dla damskiej części uczestników, zaskoczeniem był fakt, że szminka ma gąbczastą strukturę. Schemat tych dwóch prezentacji był podobny, natomiast różnica między tymi kosmetykami, w każdym aspekcie, jest ogromna.
  3. Ostatnia prezentacja należała do przedstawiciela grupy Adamed, który opowiedział nam o rodzajach promieniowania i jego szkodliwości dla organizmu. Poszerzył naszą wiedzę i zwiększył świadomość na temat promieniowania słonecznego i ważnej roli kremów z filtrem SPF, na których następnie skupił swoją prezentację.

Nasi wykładowcy chętnie odpowiadali na zadawane pytania, których jednak nie było za wiele, ponieważ wszystko było jasno, zrozumiale i ciekawie przedstawione.

Rozdano nam fartuchy, okulary ochronne i rękawiczki lateksowe. Oznaczało to, że przyszła kolej na część praktyczną wykładów, zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Nasza została skierowana do laboratorium gdzie wykonaliśmy zgodnie z otrzymaną instrukcją trzy kolory cieni do powiek oraz „wodę w proszku”. Nasza miała kolor pudrowego różu.

Następnie wykonywaliśmy pomadki, na zasadzie: „do wyboru, do koloru” – nadawaliśmy im kolor według własnej wyobraźni. Efektem „WOW” była tzw. Pomadka kameleon, która jest zielona, natomiast po naniesieniu na skórę, pod wpływem pH, zmienia kolor na czerwony.

Rzeczy, które otrzymaliśmy  na początku oraz kosmetyki wróciły z nami do domu, gdzie mogliśmy spokojnie je przetestować. Fakt, że wykonywaliśmy je sami, dawał dużą satysfakcję i radość.

Zadania na teście końcowym okazały się łatwe, ale i pouczające. Ich wyniki nie pozostawiały żadnych wątpliwości o korzyściach z udziału w wykładach. Poruszone zostały tematy chemii, fizyki i biologii. Jest to wiedza użytkowa, którą możemy zastosować w życiu codziennym.

Uważamy, że inteligentne kosmetyki kolorowe już są faktem, ale i dalszą przyszłością.

Katarzyna Piwowarczyk

Skip to content