Tak świętowaliśmy Dzień Europy i 15 lecie obecności Polski w Unii Europejskiej.

Dlaczego świętujemy Dzień Europy?

9 maja przypada rocznica podpisania historycznego  Planu Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman, ówczesny francuski minister spraw zagranicznych,  zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie doświadczonej II wojną światową, która uniemożliwiłaby wybuch nowego konfliktu.

Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali-Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

W tym dniu w Parlamencie Europejskim i we wszystkich instytucjach UE  w Europie i na całym świecie przygotowano szereg atrakcji i imprez.

Dzień Otwarty to wyjątkowa okazja, aby przekonać się, w jaki sposób instytucje europejskie wpływają na nasze życie. Młodzież naszej szkoły uczestnicząc w br szkolnym w  programie  Szkoła Ambasador PE miała wielokrotnie okazję pogłębić wiedzę na temat UE oraz wystąpić w roli edukatorów, prowadząc zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej oraz akcje w przestrzeni społecznej.

Stąd też 9 maja nie mogło nas zabraknąć w Punkcie Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Warszawie przy ulicy Jasnej 4.

Jola Wiszniewska

Skip to content