Lekcje w warszawskim ogrodzie zoologicznym

Klasy pierwsze w czasie matur wybrały się na lekcje biologii do ZOO.  Uczniowie w grupach 2-3 osobowych wypełniali zadania w kartach pracy. Które gatunki są endemitami? Z jakich krain zwierzęcych świata pochodzą? Jaką mają kategorię zagrożenia w Czerwonej Księdze Zwierząt? Dlaczego giną?

Obowiązkowym punktem odwiedzin była Słoniarnia, w której można było dowiedzieć się, kto jest najbliższym na Ziemi krewniakiem słoni. To tu góralki skalne mają swoją przestrzeń.

W Słoniarni oglądaliśmy również wystawę „I nie tylko słoni żal…”. Mogliśmy tu zobaczyć pamiątki z wakacji, które przyczyniają się do zabijania rzadkich gatunków zwierząt oraz zapoznać się z założeniami Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Ostatnim zadaniem było odszukanie wybudowanej przed wojną modernistycznej „Willi pod Zwariowaną Gwiazdą” oraz zapoznanie się z wojenną historią jej mieszkańców. Jan Żabiński, ówczesny dyrektor warszawskiego ZOO, wraz z żoną Antoniną uratowali setki Żydów. Pomogli też uratować Ludwika Hirszfelda, którego imieniem nazwana jest ulica, przy której mieści się nasza szkoła.

Renata Kos

Skip to content