DZIEŃ EUROPY

Drugiego kwietnia zorganizowaliśmy w naszej szkole DZIEŃ EUROPY.  Działania związane z przygotowaniem tej imprezy spoczęły na Młodych Ambasadorach PE  działających w ramach projektu Szkoła Ambasador PE.  Dzień Europy odbywał się pod hasłem ,,TYM RAZEM GŁOSUJĘ” i jego celem była kampania informacyjna na temat zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Dzień Europy został poprzedzony ogłoszenie trzech  konkursów: fotograficznego, na pokazanie miejsc w Warszawie, które zmieniły się z w związku z wykorzystaniem środków unijnych w ramach różnych funduszy, plastycznego, na plakat promujący wybory i UE , oraz na znaczek z logo wyborczym. Jury szkolne otrzymało w sumie  ponad 60 prac .

Pierwsza część Dnia Europy dedykowana była przede wszystkim dla tegorocznych maturzystów – pełnoletnich obywateli RP, którzy mogą pierwszy raz pójść do urn wyborczych. Rozpoczęliśmy od doskonałego wykładu uzupełnionego prezentacją  Pani Angeliki Gieraś- wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych z Instytutu Europeistyki, a następnie odbyła się symulacja procesu legislacyjnego w ramach instytucji UE. Uczniowie klas pierwszych i drugich weszli w rolę obywateli UE, europarlamentarzystów, przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz Rady Unii Europejskiej. Musieli wypracować wspólne rozporządzenie. Początkowo praca  w grupach przebiegała spokojnie by pod koniec debaty przerodzić się w prawdziwą walkę o interes obywateli contra finanse UE i poszczególnych państw. Udało się jednak wypracować w drodze kompromisu konsensus.

Kolejną  aktywnością dla drużyn klasowych były dwie rundy Kahoota, w którym najlepsi okazali się przedstawiciele klasy 1b i 1a.

Podczas Dnia Europy dotarła do nas informacja, że drużyna uczniów naszego Liceum dostała się do finału Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o UE – EUROSCOLA i w nagrodę wyjedzie w następnym roku szkolnym do Brukseli.  Dlatego też wszyscy obejrzeliśmy konkursowy  film nakręcony przez uczniów klasy 2a i 2c.

Finałem szkolnych działań było rozdanie nagród dla uczniów uczestniczących w konkursach  oraz wspólne odśpiewanie hymnu UE –„Ody do radości.”

Po zakończeniu działań na terenie szkoły grupa uczniów udała się w ,,przestrzeń społeczną” i zachęcała mieszkańców Ursynowa do wzięcia udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.  Przy okazji rozdawali materiały promocyjne.

Uwieńczeniem był udział uczniów w doskonałym wykładzie prof. Marcina Matczaka na Uniwersytecie Warszawskim na temat; ,,EUROPA OBCA, CZY NASZA?”

Jola Wiszniewska

Skip to content