DZIEŃ PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ 6.03.2019

 Historia Polski i Węgier splatała się wielokrotnie. W średniowieczu i w  czasach nowożytnych  postacie takie jak Jadwiga Andegaweńska, Stefan Batory, Władysław Warneńczyk, wpisały się na trwałe na karty historii obydwu państw. W wieku XIX, w czasie kiedy Polacy i Węgrzy obok innych narodów próbowali wybić się na niepodległość ramię w ramię walczyli Lajos Kossuth, gen.Józef Bem

Miłość! wolność! — W dni moich rozkwicie,
Duch mój z nimi w ścisłą wszedł zażyłość:
Za mą miłość dam w zamianie
Życie!
Za wolności odzyskanie —
Miłość!

Tak pisał Szandok Petofii, przyjaciel L.Kossutha i Józefa Bema

 Kolejny wiek przyniósł dalsze doświadczenia- pomimo, że w momencie wybuchu II wojny światowej znależliśmy się w dwóch wrogich obozach to fenomen polskiego uchodźctwa na Węgrzech utrwalał relacje polsko-węgierskie, tak by po konferencji jałtańskiej połączyć nas w ramach obozu państw socjalistycznych pod protektoratem ZSSR. Rok 1956, wydarzenia w Poznaniu i Budapeszcie, pokazały wyjątkową  solidarność  i  wspólnotę naszych narodów.

TA KREW , CO Wisłą nie spłynęła,

Gdy lud nasz kruszył mury kłamstw,

Ta krew, co Wisłą , nie spłynęła,

Po stokroć się należy wam”

Tak pisał Tadeusz Śliwak w październiku 1956 roku.

W marcu 2007 parlamenty Rzeczypospolitej i Węgier uchwaliły święto-  Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. które i obchodzone jest od tamtej pory co roku i w Polsce, i na Węgrzech. Dlatego też w murach naszego Liceum gościliśmy Panią Ambasador Węgier Zuzannę Oraslię Kovac oraz Grzegorza Łubczyka, który pełnił funkcję ambasadora Polski na Węgrzech  w latach 1997-2001.

W wyniku współpracy naszego Liceum ze Stowarzyszeniem gen.Józefa Bema w Budapeszcie młodzież naszej szkoły wyjechała na wymianę do stolicy Węgier o czym opowiedziała zaproszonym gościom. Następnie odbył się konkurs klas pierwszych na temat historii i tradycji Węgier.

Po krótkiej przerwie uczniowie wysłuchała wykładu Pana Ambasadora na temat : ,, Fenomen polskiego uchodźtwa na Węgrzech podczas II wojny światowej” oraz obejrzeli film dokumentalny wg scenariusza Grzegorza Łubczyka pt.,,Węgierskie serce”, przedstawiający losy polskich uchodźców na Węgrzech w okresie II wojny światowej oraz udzieloną im pomoc władz i społeczeństwa węgierskiego.

Jolanta Wiszniewska

Skip to content