Dzień z Prawem

10 stycznia uczniowie klasy 2c uczestniczyli w drugiej edycji projektu organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości – Dzień z Prawem. Zajęcia podzielone były na pięć modułów. Rozpoczęły się od krótkiego wykładu pani Agata Salamon na temat administracji rządowej. Następnie młodzież spotkała się z panią sędzią Sądu Rodzinnego-Anetą Matosek-Kozdój, która przedstawiła wymagania i drogę dochodzenia do zawodu sędziego oraz podzieliła się swoimi doświadczenia z wykonywania tego zawodu. Kolejnym punktem zajęć było spotkanie z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości- panem wiceministrem Michałem Wójcikiem. Młodzież pytała m.in o wymagania stawiane politykom, o wolność mediów, o politykę klimatyczną, a także o stan finansów publicznych. Pan minister mimo kolejnych zaplanowanych zajęć przedłużył spotkanie o 30 minut. Po krótkiej przerwie uczniowie otrzymali zajęcie warsztatowe. Musieli wcielić się w role różnych postaci i przedstawić symulację procesu sądowego w sądzie karnym. Dla osób marzących o zawodzie adwokata, prokuratora lub sędziego było to świetne doświadczenie. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem naszej opiekunki delegowanej z Ministerstwa.

Kolejny moduł ,,Dnia z Prawem” to zwiedzanie Więzienia Mokotowskiego przy Rakowieckiej, jednego z najstarszych w Warszawie z ponad 100 letnią historią. Nasz przewodnik podkreślał, że kiedy je wybudowano (1902-1904) był to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Europie. Ostatni więzień opuścił mury w 2017 roku. Jednak pamiętać należy, że charakter tego miejsca i profil oskarżonych zmieniał się w ciągu tych 100 lat od więzienia kryminalnego przez miejsce osadzenia i każni kilku tysięcy Polaków w czasach stalinowskich, by znów po 1989 roku stać się miejscem odosobnienia kryminalistów. Nas najbardziej i interesowały lata 50-te- warunki życia aresztowanych i skazanych, tortury, przemoc fizyczna. W tych mrocznych czasach Rakowiecka była postrachem dla wszystkich przeciwników politycznych. W więzieniu trwają obecnie prace zmierzające do przygotowania ekspozycji muzealnej i udostępnienia jej zwiedzającym.

Jola Wiszniewska

Skip to content