„Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” – ogólnopolska akcja czytelnicza

„Życie streszcza się czasem do pestki mirabelki” –  Cezary Harasimowicz

100-lecie Niepodległości. Akcja„Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” jest realizowana w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. To okazja do dołączenia do oficjalnych działań w ramach tego wyjątkowego roku, ale także upowszechniania wiedzy o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości na poziomie lokalnym i regionalnym.

Biblioteka szkolna LXIII LO im. Lajosa Kossutha w Warszawie wzięła udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Mirabelka- kiełkująca historia w 100licy”.        

W ramach tej akcji  zorganizowaliśmy wiele działań artystycznych: ekspozycje szkolne, międzypokoleniowe warsztaty plastyczne i literackie (udział uczennicy w konkursie wojewódzkim) oraz planowana jest prelekcja historyczna, spotkanie z żywym świadkiem historii, zorganizowane i koordynowane przez Lucynę Kasperowicz, nauczycielkę historii.

Inspiracją do wszystkich tych działań stała się książka „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza, nawiązująca do obchodów rocznicy odzyskania Niepodległości.

 „Mirabelka” jest powieścią nie tylko dla dzieci. Poprzez ukrytą w niej mądrość i wymowną metaforę odbiorcami mogą być również starsi czytelnicy. Narratorem powieści jest tytułowa Mirabelka – drzewko, które czuje, słyszy, widzi, ma zdolność rozmawiania z dziećmi. Ma umiejętność rozumienia ludzkiej mowy, ale rozmawia tylko z dziećmi. Przez wiele lat rosło na warszawskim Muranowie, na terenie warszawskiego getta (na dawnej ulicy Nalewki, po wojnie Nowotki, a obecnie Andersa). Było świadkiem przełomowych wydarzeń XX wieku.  Mirabelka przetrwała wojnę, getto, Zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała naszych czasów. Została ścięta, a w  miejscu gdzie rosła,  pojawił się  apartamentowiec.

To wszystko, czego była świadkiem Mirabelka  zostało opisane w tej niezwykle wzruszającej, mądrej i ponadczasowej powieści. Jest jednak nadzieja na powrót drzewka-krzewu do Polski. Jej pestki zabrał kiedyś do Stanów Zjednoczonych pewien mężczyzna,który chciał mieć daleko za oceanem kawałek Muranowa. Zasadził mirabelkę, która rośnie pod Waszyngtonem. Obecnie Muranów stara się, aby drzewo powróciło w pobliże dawnego miejsca, gdzie rosło przez wiele lat, będąc światkiem historii. Wyrosłe z małej pestki mirabelki …

… Zatem wyrosły nowe Mirabelki, a historia o tym małym-wielkim drzewie pozostanie na zawsze. W trakcie trwania akcji udało się sprowadzić z USA córkę tej prawdziwej Mirabelki – rośnie ona przy ul. Andersa 13 w Warszawie.

Zdjęcia można obejrzeć na stronie: http://lustrobiblioteki.pl/2018/10/mirabelkowe-drzewa-pamieci-ekologiczny-wymiar-akcji-lustra-biblioteki/

W Warszawie, na Woli (na podwórku przylegającym do Nalewek) można oglądać mural#Literacka Mirabelka. Ten projekt powstał właśnie tam, gdzie ona rosła . Na muralu widać symboliczne mirabelki – kwiaty i owoce, portrety Hanny Krall oraz Cezarego Harasimowicza, jak również wymowne cytaty.

Do akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” zgłosiło się już ponad 700 bibliotek z całej Polski. Wśród nich placówki publiczne, szkolne i pedagogiczne.

Mirabelki w LXIII LO im. Lajosa Kossutha w Warszawie:

  • Społeczna akcja „POLSKA TO MY. AUTOPORTRET W 100-lecie Niepodległości” i warsztaty plastyczne w szkole (w bibliotece);
  • „W obronie orła” – konkurs plastyczny (wojewódzki) i warsztaty plastyczno-literackie w bibliotece;
  • Prelekcja historyczna -spotkanie z Panią Łucją Jurczak, żywym świadkiem historii, sprawiedliwą wśród narodów świata (szkolna pracownia historyczna).

Joanna Ziemba

Skip to content