Spotkanie profilaktyczno-motywacyjne “Świat u stóp”

22.10.2018 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie profilaktyczno-motywacyjne “Świat u stóp”. Spotkanie poprowadzili Państwo Waszkiewicz. Małgorzata Waszkiewicz od urodzenia jest osobą niepełnosprawną, ma niedowład kończyn górnych i niewyraźną mowę. W tej sytuacji od małego dziecka była zmuszona posługiwać się stopami. To nimi wykonuje wszystkie czynności, np. szyje na maszynie, pisze długopisem i na klawiaturze komputera, a także maluje. W roku 1998 zaczęła przygodę z malarstwem. Do tej pory miała liczne wystawy w kraju i za granicą oraz liczne zaproszenia do szkół, przedszkoli i innych instytucji, by organizować projekty motywacyjne wraz z pokazami malarstwa. Od 2007 roku jest żoną Dariusza, mają córkę Justynkę. Uwrażliwiają ludzi, a szczególnie młode osoby, na kwestię szacunku do własnego życia i drugiego człowieka. Prowadzący przekładają swoje kalectwo fizyczne na emocjonalne kalectwo dzisiejszej młodzieży. Ponieważ Małgosia ma problemy z wymową podczas spotkań jako tłumacz towarzyszy jej mąż Dariusz.

Forma spotkania oraz przekazana treść wywarła olbrzymie wrażenie na młodzieży. W spotkaniu wzięło ponad 100 osób, jednak przez cały czas panowała cisza. Pani Małgosia dzieliła się swoim doświadczeniem życiowym, opowiadała o swojej pasji oraz o zmaganiu z chorobą. “Dziękuję Bogu, że żyję” oraz “Jestem szczęśliwą osobą”, to słowa które padły z ust Pani Małgosi. Swoim świadectwem dzielił się również Pan Dariusz. Opowiadał o niszczącym działaniu nałogów, którego sam doświadczył.

 W dzisiejszym świecie, kiedy młodzież doświadcza wielu kryzysów, depresji oraz ma problemy z akceptacją siebie, takie słowa mają wielkie znaczenie. Podczas spotkania, zarówno młodzież, jak i nauczyciele mogli dowiedzieć się, że szczęście jest nie tylko zależne od zdrowia i dyspozycji człowieka. To motywacja i poczucie wartości, którą daje Bóg pozwala człowiekowi żyć pełnią życia.

Dawid Weremczuk

Skip to content