Akademia z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego

Akademia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2018/19

Podczas tegorocznej uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego grupa uczniów z klas drugich i trzecich przedstawiła montaż słowno-muzyczny, oparty na wspomnieniach ludzi, którzy podczas wybuchu II wojny światowej mieli tyle lat, co my dziś.

Grupa prowadzona przez polonistkę naszej szkoły, Panią Annę Szczęsną, chciała w ten sposób uczcić 79. rocznicę tych strasznych wydarzeń oraz przypomnieć, jak wielu młodych ludzi z zapałem walczyło za naszą ojczyznę, nierzadko kosztem swojego życia.

Przedstawienie zostało przyjęte z zachwytem, podobało się i uczniom, i nauczycielom, u wielu wywołało wzruszenie. Bardzo pięknie podsumowała występ nasza pani dyrektor, Anna Jurek, która zwróciła uwagę fragment mówiący o tym, że wojna odebrała młodym ludziom marzenia. Zwracając się do nas, uczniów LXIII LO, życzyła, żebyśmy zawsze mieli marzenia i możliwość ich realizacji.

Beata, kl.3e

Koniec wakacji, dla jednych powrót do szkoły, dla innych pierwszy dzień w naszym liceum. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 na sali gimnastycznej, sztandar, przemówienie Pani Dyrektor Anny Jurek do uczniów, wiele ciepłych słów i życzeń na nadchodzące miesiące wytężonej pracy, prezentacja wychowawców klas pierwszych. Gwar, poruszenie, rozmowy… Myślami wszyscy jeszcze na wakacjach… Tyle cudownych wspomnień, ale też wiele obaw, jaki będzie ten rok, czy uda się zrealizować plany, spełnić marzenia. Każdy przecież je ma. Mieli je także ci, na wspomnieniach których opierał się kończący oficjalną uroczystość montaż słowno- muzyczny zaprezentowany przez grupę uczniów z klasy 2c, 3c i 3e, a poświęcony 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej, wydarzeniom, które na zawsze pozostaną w naszej narodowej pamięci. Oni nie mogli po wakacjach pójść do szkoły. Wojna w jednej chwili zmieniła całe ich życie.

Autentyczne zdjęcia, archiwalne nagrania Polskiego Radia, trzeszcząca płyta z „Piosenką o mojej Warszawie” w wykonaniu Mieczysława Fogga i wspomnienia tych tragicznych dni spisane przez ludzi, którzy mieli wtedy po 15-18 lat przeplatane poezją Antoniego Słonimskiego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wywołały zadumę i wzruszenie zarówno uczniów jak i nauczycieli. Nikogo nie pozostawiły obojętnym. Słowa o pryskających marzeniach zgruchotanych na zawsze przez hitlerowskie bomby i latach „których nikt nie wynagrodzi i których nic nie zastąpi” skłoniły Panią Dyrektor Annę Jurek do podzielenia się z uczniami swoimi refleksjami na ten temat.

Życzenia możliwości realizowania marzeń zakończyły część oficjalną.

Teraz przed każdym z nas pracowite miesiące. Oby przyniosły same sukcesy. Powodzenia!

Anna Szczęsna


Skip to content