36 ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

,,Obywatele i Obywatelki – tymi słowami rozpoczynało się przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego wielokrotnie nadawane w radio i telewizji  13.12.1981 roku informujące Polaków o wprowadzeniu na terytorium państwa stanu wojennego. Większość społeczeństwa była tym faktem przerażona, nikt nie potrafił odpowiedzieć, co w praktyce miała znaczyć ta decyzja – czy to już wojna? czy też groźba interwencji sowieckiej,  a może tylko rozbicie struktur ,,Solidarnośći”, która w ciągu kilkunastu miesięcy stała się masowym ruchem społecznym, ogarniając wszystkie środowiska.  13 grudnia bardzo brutalnie zakończył ,,karnawał wolności” .

O tym czasie  opowiadała młodzieży i zaproszonym gościom Małgorzata Niezabitowska i Tomasz Tomaszewski podczas spotkania autorskiego w Kinie Atlantic. Opowieść, choć dramatyczna, nie była pozbawiona elementów humoru i wątków szpiegowsko-konspiracyjnych. Uczestnicy wysłuchali fragmentów  książki autorstwa Małgorzaty Niezabitowskiej ,,W twoim kraju wojna” w interpretacji Ogii Bończyk. Tytuł zresztą nieprzypadkowy.  Tymi słowami został powitany mąż autorki, Tomasz Tomaszewski przebywający w momencie wprowadzenia stanu wojennego u przyjaciół w Hamburgu. Dopełnieniem obrazu Polski tamtych dni była prezentacja doskonałych fotografii autorstwa Tomasza Tomaszewskiego.

,,Przekazując tę opowieść czytelnikom, którzy z racji wieku, czy zacierającego pamięć upływu lat, o tamtym okresie w Polsce, wiedzą teraz – jak wtedy ci na Zachodzie-mało lub wcale, mam nadzieję, że dowiedziawszy się, jak było, odczują emocje, tempo, napięcie i gorączkę naszego ówczesnego życia.  A zwracając się do młodych, którzy póki co swojego czasu nie przeżyli, życzę – nie , nie dramatu ani broń Boże, narodowej tragedii  – lecz przygody, sprawdzenia siebie, potężnego zastrzyku adrenaliny w słusznej sprawie.”-Małgorzata Niezabitowska

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie k lasy 2c i 3c.

Jola Wiszniewska

Skip to content