POROZMAWIAJMY O UCHODŹCACH

Pod takim tytułem zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe w klasie 2c przez panią M.Suską, realizowane w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej “Rozmawiajmy o uchodźcach”. Ich celem było kształtowanie umiejętności słuchania, argumentowania i wyrażania własnej opinii w oparciu o rzetelne źródła informacji . Następnie uzupełnieniem tych zajęć było spotkanie z przedstawicielem Urzędu ds. Cudzoziemców, panią Ewą Andruszkiewicz, która wyjaśniła nam jaka jest różnica między cudzoziemcami, uchodźcami, imigrantami i emigrantami. Jakie procedury stosuje państwo polskie wobec uchodźców. Jakie prawa socjalne przysługują osobom starającym się o ochronę międzynarodową i jakie wiążą się z tym obowiązki. Czy państwo polskie powinno, czy też musi pomagać osobom, wobec których łamane są podstawowe prawa człowieka. Nasza prelegentka była czterokrotnie uczestniczką misji wsparcia, co w praktyce oznaczało pracę w obozach przejściowych dla uchodźców na terenie Włoch i Grecji.

Jola Wiszniewska

Skip to content