Józef Piłsudski – rewolucjonista, brygadier, marszałek.

W piątek 17 listopada 2017 uczniowie klasy IA uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii przeprowadzonej w X pawilonie Cytadeli Warszawskiej, w której więziony był Józef Piłsudski. Była to okazja do poznania biografii Piłsudskiego, jego poglądów politycznych i koncepcji wschodniej granicy odrodzonego państwa polskiego. Innowacyjną formą lekcji był pobyt w celi Józefa Piłsudskiego i sali skazańców, gdzie uczniowie przenieśli się w czasie i przejęli rolę przesłuchiwanych więźniów.

Pobyt w Cytadeli uświadomił młodemu pokoleniu, jak ważna jest wolność w życiu narodu i każdego człowieka. Puentą spotkania były słowa piosenki Janusza Radka:

„Ja, to mam szczęście,
że w tym momencie,
żyć Mi przyszło, w kraju nad Wisłą…
Mój kraj szczęśliwy, piękny, prawdziwy,
Ludzie uczynni, w sercach niewinni…”

Lucyna Schulz

Skip to content