DZIEŃ PATRONA –ODSŁONIĘCIE TABLICY

Sandor Petofi “Narodu pieśń” (fragmenty)

Powstań, Węgrze, kraj cię wzywa!
Oto chwila-dziś lub nigdy!
W jarzmie trwać czy wolność wybrać?
Na Madziarów boga ojca
Przysięgamy,
Przysięgamy: już się zakuć
Nie damy!

6. października bohaterem dnia w naszej szkole był Lajos Kossuth. Kilka dni wcześniej minęła 215 rocznica urodzin naszego Patrona. Jako społeczność szkoły postanowiliśmy to upamiętnić. Towarzyszyli nam w tym dniu szczególni goście: Ambasador Węgier Orsolyia Zsusanna Kovacs, były Ambasador RP na Węgrzech Grzegorz Łupczyk , Burmistrz Dzielnicy Ursynów Robert Kempa, oraz zastępcy burmistrza Ciołko i a także przewodnicząca Wydziału Oświaty w Dzielnicy Ursynów Joanna Sienica i Kowa, Radę Dzielnicy reprezentowała radna Teresa Jurczyńska –Owczarek.

Uroczystość rozpoczęli uczniowie klasy 1c wprowadzając gości w klimat wieku XIX , następnie klasa 2c zaprezentowała program historyczno-liryczny na podstawie poezji Sandora Petofiego oraz wspomnień gen. Józefa Bema i Lajosa Kossutha .Pieśnią, poezją wspierali się Polacy i Węgrzy walcząc ramię w ramię o wolność w XIX wieku. Jednak kolejny wiek , narodziny totalitaryzmów , wybuch drugiej wojny światowej okazał się czasem kolejnej próby w relacjach polsko-węgierskich. Grzegorz Łupczyk w krótkim wykładzie opowiedział o wyjątkowej przyjaźni Polaka Henryka Sławika i Węgra Józefa Antalla, którzy uratowali ok.30 tys. Polaków w 1939r. umożliwiając im ucieczkę z okupowanej Polski przez Węgry na Zachód. Niesamowitym akcentem uzupełniającym nastrój był występ wirtuoza Mariusza Ciołko, wykładowcy Uniwesytetu Muzycznego w Warszawie, w klasie fortepianu, który zagrał  Nokturn c-moll op.48 nr1, Walc cis-moll op.64 nr2 z  repertuaru najwybitniejszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

Po części artystycznej goście i uczniowie udali się przed szkołę, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy poświęconej Patronowi, ufundowanej przez Instytut Kultury Węgierskiej w Warszawie. Poza tym przygotowaliśmy galerię postaci upamiętniających wspólne wątki historii Polski i Węgier. Z okresu średniowiecza i czasów nowożytnych to Jadwiga Andegaweńska i Stefan Batory, wiek XIX to oczywiście Lajos Kossuht i Jóżef Bem oraz w wieku XX to Henryk Sławik Józef Antall.

Ostatnim punktem programu był Kahoot poświęcony Patronowi, w którym wzięły udział drużyny klas pierwszych wśród których najlepszą okazałą się klasa 1d.

Goście byli pod wrażeniem występów, zachowania i postawy naszych uczniów. Pani Ambasador zapowiedziała, że jeżeli będzie okazja to z ogromną przyjemnością odwiedzi ponownie nasze Liceum.

Jolanta Wiszniewska

 

Skip to content