Tydzień Konstytucyjny

TYDZIEŃ KONSTYTUCYJNY

Już po raz trzeci w naszej szkole odbyły się zajęcia prowadzone przez prawników współpracujących ze Stowarzyszeniem im. Profesora Zbigniewa Hołdy w ramach tzw. Tygodnia Konstytucyjnego. Tym razem uczestnikami warsztatów prowadzonych przez panią adwokat Karolinę Bodnar byli uczniowie klasy 1c i 1d. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest promowanie świadomego obywatelstwa i będącej jego podstawą wiedzy prawniczej przede wszystkim w zakresie praw człowieka. Spotkania odbyły się w dwóch turach i miały bardzo dynamiczny przebieg. Poza pewnymi elementami wiedzy teoretycznej , która została przypomniana przez naszego gościa, uczniowie musieli zmierzyć się  z kazusami , tzn. przeanalizować i zająć stanowisko w konkretnej sprawie, odpowiednio je argumentując odwołując się do treści konstytucji. Opracowywali w grupach zasady funkcjonowania fikcyjnego państwa , a następnie porównywali  je z zasadami państwa demokratycznego w zakresie praw
i  obowiązków obywateli. Podsumowując zajęcia można pokusić się o następujące wnioski:

Nasi  uczniowie cenią sobie wolność i swobody ale jednocześnie oczekują jasno określonych zasad i obowiązków
oraz skutecznej władzy.

Jola Wiszniewska

Skip to content