Warszawa – cztery strony

W listopadzie ubiegłego roku uczniowie klasy 1 c rozpoczęli realizację projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej  Warszawa – cztery strony, którego celem jest pokazanie wielokulturowości naszej stolicy zarówno w przeszłości jak i obecnie. Projekt stanowi część szerszej akcji prowadzonej przez CEO  –Wkręceni w Warszawę skierowanej do młodzieży. Pierwszy warsztat odbył się w szkole i poprowadzony został przez trenerów CEO. W czwartek 18.05.2017 udaliśmy się na kolejne zajęcia do Synagogi Nozykow -jedynej, która przetrwała zawieruchę wojenną i funkcjonuje do dziś. Przedmiotem naszych dalszych działań będzie przygotowanie przewodnika po Synagodze dla grupy wycieczkowej i nakręcenie filmiku przedstawiającego obecność Żydów w Warszawie. W Synagodze zajęcia prowadziły dla nas dwie przedstawicielki warszawskiej gminy żydowskiej. Opowiadały o historii i tradycjach narodu żydowskiego, o losach wojennych, ale przede wszystkim o obecnym życiu takich  rodzin w Polsce.

Co to znaczy być  Żydem? Co to jest antysemityzm i jaką  ma formę? Gdzie należy zgłaszać hejt internetowy – również na te pytania staraliśmy się znaleźć odpowiedź. Zajęcia były bardzo ciekawe i zamiast planowanych 90 min. trwały trzy godziny. Mieliśmy niecodzienną okazję obejrzenia Tory, którą specjalnie dla nas zaprezentował rabin. Musieliśmy również zastanowić się nad tematem filmiku i wstępnie określić przydział zadań. Dalsze relacje wkrótce!

W poniedziałek , 5 czerwca grupa uczniów kl.1c uczestniczyła w warsztatach realizując kolejny etap projektu Warszawa czterech stron. Tym razem pod okiem profesjonalisty – Iwo Kondeferta, realizowaliśmy film-wizytówkę ul. Próżnej . Zadanie polegało na przeprowadzenie sondy ulicznej, nakręceniu materiału filmowego i zmontowaniu .
Efekt pracy będzie można zobaczyć wkrótce na stronie szkoły.

Skip to content