Spotkanie z okazji 40-lecia Ursynowa

Z okazji 40- lecia Ursynowa  w LXIII LO im. Lajosa Kossutha gościliśmy niezwykłych mieszkańców naszej dzielnicy; Panią Alinę Dąbrowską oraz Pana Andrzeja Machnowskiego.

Tych dwoje ursynowian połączył  film dokumentalny zatytułowany “Świadek czasu pogardy”

Pani Alina Dąbrowska w czasie okupacji niemieckiej działała na rzecz polskiego podziemia  i aresztowana przez gestapo trafiła najpierw do Auschwitz a następnie do innych obozów koncentracyjnych w tym między innymi do Ravensbruck – największego obozu koncentracyjnego dla kobiet. Pan Andrzej Machnowski jest reżyserem, dokumentalistą, który zafascynowany  historią pani Aliny nakręcił  film dokumentalny o jej wojennych losach.

W dniu 7 marca 2017 roku miło nam było gościć panią Alinę Dąbrowską wraz z mężem oraz córką Magdaleną Dąbrowską,  również mieszkanką Ursynowa, prezes fundacji Kluboteka Dojrzałego Człowieka. Przybył pan Andrzej Machnowski – reżyser, pani Teresa Jurczyńska – Owczarek przewodnicząca Rady Dzielnicy Ursynów oraz pani Anna Klimowicz starszy specjalista z Biura Edukacji IPN.

Wszyscy przybyli goście oraz uczniowie naszej szkoły obejrzeli film dokumentalny ” Świadek czasu pogardy” w reżyserii pana Andrzeja Machnowskiego. Zrobił on niesamowite wrażenie na wszystkich zebranych, gdyż opowiadał o niezwykłych przeżyciach wojennych pani Aliny. Po projekcji  młodzież naszego liceum dowiedziała się jak doszło do spotkania tych dwoje niezwykłych mieszkańców Ursynowa, jakie przeżycia towarzyszyły im podczas kręcenia tego filmu i czego się o sobie nawzajem dowiedzieli.  Chętnie odpowiadali na pytania  uczniów .

Wszyscy goście otrzymali komiks “Dziewczęta z Ravensbruck”, który opracowali nasi uczniowie pod opieką pani prof. Doroty Myśliwskiej, a który został wydany w wersji książkowej.

Skip to content