Pawiak

W środę 5 października uczniowie klasy III e pod opieką pani prof. Doroty Myśliwskiej wybrali się z okazji Dni Pamięci Pawiaka do tego muzeum. Z tej okazji od środy  do soboty 8 października odbywały się wykłady, spektakle oraz koncerty. Wykład, na którym byliśmy, dotyczył profesor Krystyny Ossowskiej, opiekunki pawiackich dzieci. Odbył się w formie prezentacji, pełnej ciekawostek o tym, jak toczyło się życie na Pawiaku. Później miała miejsce inscenizacja ,,Różaniec z Gusen”, która powstała w oparciu o książkę Stanisława Zalewskiego, człowieka, który przeżył aż trzy obozy koncentracyjne – w tym Mauthausen-Gusen, uznawanego za najcięższy spośród wszystkich. Jednak zanim tam trafił, był więźniem Pawiaka. Spektakl połączono z muzyką na żywo w wykonaniu  wiolonczelistki, a w przerwach odtwarzano nagranie pana  Zalewskiego, który czytał fragmenty swojej książki. Każdy element inscenizacji potęgował niezapomniany nastrój. Na koniec zwiedziliśmy muzeum, które wywarło na nas piorunujące wrażenie. Dowiedzieliśmy się, że w jednej małej celi przeznaczonej dla 2-3 więźniów żyło do 18 osób. Jednak najbardziej zaszokowały nas tajne wiadomości i listy pisane przez więźniów. Jeden został wyryty igłą na gryfie tak, aby można go było odczytać tylko pod strumieniem światła. Warto zwiedzić Muzeum Więzienia Pawiak, ponieważ można zyskać cenną i pouczającą lekcję historii.

Opracowanie uczennica klasy 3E

Paulina Greszta

Skip to content