Poznaliśmy tajemnicę Enigmy

Dnia 22 listopada br. klasa IIc wraz z uczniami z klas I i II oraz nauczycielem historii panią Dorotą Myśliwską byli na wystawie pt. „Służby specjalne II Rzeczypospolitej 1918–1939. Blaski i cienie’’ zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Przystanku Historia mieszczącym się przy ul. Marszałkowskiej 21/25. Podczas wizyty uczniowie mogli przeczytać całą historię polskich służb specjalnych w okresie międzywojennym. Jednak największą atrakcją była niemiecka maszyna szyfrująca z czasów II wojny światowej -Enigma. Uczniowie mogli zrozumieć jak ona działała, a nawet sami spróbować  zaszyfrować wyraz RENATA. Warto dodać,  że to dzięki trzem genialnym polskim matematykom: Marianowi Rejewskiemu, Henrykowi Zygalskiemu i Jerzemu Różyckiemu szyfr Enigmy został złamany (co za niemożliwe uznali Francuzi i Brytyjczycy) i to jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej. Po wybuchu wojny  alianci,  skupili swoich matematyków i kryptologów w Bletchley Park w Anglii i dzięki wzorom matematycznym i różnym urządzeniom zrobionym przez Polaków udało się odczytywać niemieckie szyfrowane depesze i w ten sposób wygrać wojnę.

Dariusz Witkowski klasa II c

 

{gallery}2014-enigma{/gallery}

 

Skip to content