Joanna Onyszkiewicz w szkole

13 grudnia 1013 roku z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego gościliśmy w naszej szkole panią Joannę Onyszkiewicz. Spotkanie z wnuczką marszałka Piłsudskiego poprowadzili uczniowie: Ola i Kamil z II c. Zapoznali zebranych z krótką historią PRL, początkiem działalności „Solidarności” i okolicznościami wprowadzenia stanu wojennego. Następnie zadawali pytania naszemu gościowi między innymi o ślub z byłym ministrem MON panem Januszem Onyszkiewiczem, który odbył się w więzieniu w 1983 roku. Pani Joanna opowiadała o swoim dzieciństwie i dorastaniu w Anglii, o decyzji przyjazdu do Polski w 1979 roku i trudnych początkach życia w autorytarnym kraju. Następnie pani Onyszkiewicz odpowiadała na pytania zebranych na sali gimnastycznej. Uczniowie pytali głównie o dziadka – marszałka Piłsudskiego. Pani Joanna chętnie dzieliła się przekazami rodzinnymi i swoimi refleksjami na temat swojego przodka, którego osobiście nie miała okazji poznać. Pani Joanna Onyszkiewicz wywarła niezapomniane wrażenia na nas wszystkich, przede wszystkim ujmującym sposobem bycia, kulturą osobistą, poczuciem humoru i ogromną skromnością.

Dziękuję wszystkim uczniom, którzy pomagali w przygotowaniu wystawy poświęconej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego J Dorota Myśliwska

Zdjęcia wykonała Kasia Michalak z klasy I c

 

{gallery}2014-onyszkiewicz-w-szkole{/gallery}

Skip to content