IPN-“Polacy na Litwie”

Dnia 18 października 2011r.  uczniowie klas 3g i 3e wraz z Panią  Dorotą Myśliwską udali się do oddziału IPN – Przystanek Historia. Uczestniczyli tam w zajęciach w oparciu o wystawę:,,Polacy internowani na Litwie 1939-1940”

Po klęsce Kampanii Wrześniowej w 1939 roku, Polacy zaczęli uciekać do krajów takich jak Węgry, Litwa czy Rumunia. W szczególności na Litwę. Dla tych, którzy tam dotarli tworzono obozy internowania. Najczęściej były to uzdrowiska czy forty wojskowe. Najbardziej znane obozy to: Kalwaria, Wiłkomierz, Wiłkowyszki, Kowno. Internowani wykonywali tam różne ciekawe i czasem nawet przyjemne zajęcia, jak : śpiewanie w chórze, gry w karty(ręcznie robione), sporty, teatr, robienie makiet czy pisanie artykułów do gazety. Wśród internowanych Polaków był między innymi rotmistrz Narcyz Łopianowski, a dowodzony przez niego oddział Polaków w bitwie pod Kodziowcami zadał armii czerwonej dotkliwe straty. Jednak mimo wygranej bitwy cały pułk w nocy z 23 na 24 września wkroczył na Litwę, gdzie został internowany. Przyłączeniu Litwy do ZSRR w czerwcu 1940 roku Polacy przebywający w obozach internowania przeszli pod władzę radziecką. Decyzją Stalina wywożeni byli do obozów NKWD między innymi do Kozielska czy Juchnowa. W tym czasie nie było już w nich Polaków internowanych przez armię czerwoną we wrześniu 1939 roku, gdyż z rozkazu Stalina zostali rozstrzelani wiosną 1940 roku w lasach Katynia.

Po omówieniu wystawy Pani prowadząca wykład, rozdała nam karty pracy. Pierwsze dwie osoby, które rozwiązały ją poprawnie zostały nagrodzone, a były to osoby z 3g. Sama wycieczka była interesująca i udana.
Natalia Listowska z klasy III g

Skip to content