Wykłady i warsztaty plastyczne

W roku szkolnym 2009/2010 odbyły się lekcje muzealne, wykłady i warsztaty z historii sztuki dla klas estetycznych I E i II E organizowane wspólnie z ursynowską Galerią Działań i jej szefem, Fredo Ojdą.

Jesień zaczęła się warsztatami plastycznymi w Parku Łazienkowskim poprowadzonymi przez dwóch malarzy z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Arkadiusza Karapudę i Marcina Chomickiego. Prace wykonane przez uczniów ozdobiły szkolne przestrzenie.

Odbyły się wykłady Andrzeja Zygmuntowicza, specjalisty fotografii prasowej, Magdaleny Wróblewskiej z Instytutu Historii Sztuki o historii sztuki kobiet, dyrektora Warszawskiej Szkoły Reklamy, Sławomira Wojtkowskiego o etyce reklamy. Marcin Chomicki opowiadał o sposobach przedstawiania przestrzeni w malarstwie, a Jan Mioduszewski – również z warszawskiej ASP – o Pracowni Struktur Wizualnych. Interesującą wystawę studentów z tej właśnie pracowni oglądaliśmy wiosną w Galerii Działań. W Centrum Sztuki Współczesnej mieli okazję uczestniczyć w warsztatach plastycznych Janusza Byszewskiego, specjalisty w zakresie edukacji artystycznej. Malina Sarnowska wprowadziła  nas w świat dźwięków, prezentując fragmenty muzyki, a także wirtuozerską grę na skrzypcach. Znany performer Przemysław Kwiek, stworzył warsztaty performance dla klasy II E. W marcu klasa II E tradycyjnie wyjechała na 4 dni do Krakowa na warsztaty teatralno- artystyczne, gdzie uczniowie zwiedzili wiele historycznych obiektów, uczestniczyli w warsztatach muzealnych w Domu Jana Matejki, Ryglówce, Muzeum ST. Wyspiańskiego i Muzeum Narodowym oraz spektaklach teatralnych w Teatrze Słowackiego i Starym. Obie klasy estetyczne zafascynowało „malowanie światłem” na czerwcowym interaktywnym spotkaniu z artystą Grzegorzem Rogalą w Galerii Działań. Pierwsza klasa uczyła się o średniowieczu w warszawskim Muzeum Narodowym i podziwiała piękno barokowej sztuki i ogrodów na lekcji muzealnej w pałacu w Wilanowie.

W przyszłym roku planowana jest kontynuacja tego typu zajęć dla młodzieży.

Nauczycielka historii sztuki i WOK – Eulalia Domanowska

Skip to content