Wielkanoc 2007

WIELKI TYDZIEŃ – ŚWIĘTA WIELKIEJ NOCY

Polska Wielkanoc – cały Wielki Tydzień upływa pod znakiem przygotowań i oczekiwania Wielkiej Niedzieli.     W Wielką Środę po juczni milkły kościelne dzwony.
W Wielki Czwartek był w Polsce zwyczaj mycia nóg starcom.
W kościołach przygotowywano miejsce do wystawienia Najświętszego Sakramentu.
W Wielki Piątek dekorowano Groby Chrystusowe. Ten zwyczaj prawdopodobnie dotarł do Polski z regionu Czech.     Tradycją polską jest odwiedzane grobów w Wielki Piątek i Wielką Sobotę.
W tradycji ludowej w Wielki Piątek malowane były pisanki, kraszanki. Podobno zwyczaj malowania jajek wielkanocnych wprowadziła Święta Magdalena. Do kolorowania jajek używano różnych barwników. Do koloru żółtego jajka barwiło się w łupinach cebuli. Jeśli miały być zielone, to jajka gotowano w młodej oziminie i młodej trawie. Gdy jajko miało mieć barwę brunatną, to zanurzano je w wywarze z liści bazylii. Kora dębowa, suszone jagody lub owoce czarnego bzu dawały kolor czerwony. Kora olchy i młode liście klonu czarnego barwiły jajka na czarno. Na niektórych jajkach desenie wydrapywano szpilką na malowanym wcześniej jajku. Czasami pisanki, kraszanki, hałuski stanowiły prezent dla najbliższych w dowód przyjaźni. Zdobione jajka były wyrazem dobrych życzeń i okazanych uczuć.

Informacje zaczerpnęłam z ksiązki “Polska Wielkanoc” autorki Hanny Szymanderskiej, wydanej przez Wydawnictwo WARTA, 1990 Warszawa, str. 13 – 23)

wn_800_600We wtorek 3 kwietnia 2007 roku składaliśmy sobie życzenia: radosnych, spokojnych i ciepłych Świąt Wielkanocnych. Wychowawcy dzielili się jajkami ze swoimi wychowankami. Dyrekcja liceum złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły podczas krótkiego spotkania. Z życzliwością i uśmiechem dzieliliśmy się jajkiem, kawałkami mazurka. Na stołach w pokoju nauczycielskim pojawiły się gałązki z zielonymi listkami i pisankami.

Autor tekstu: p. Dorota Maćkowiak.

Skip to content