Spotkanie wigilijne pracowników liceum

SPOTKANIA PRZY WIGILIJNYM STOLE, grudzień 2006

choinkaWigilia Bożego Narodzenia jest dniem szczególnym.

Dla wierzących – to dzień poprzedzający rocznicę narodzin Chrystusa, dla wszystkich – dzień wyciszenia, wigilan1_400_600zadumy, zwrócenia się ku bliskim.
Wieczorem, 24 grudnia każdego roku, spotykamy się na uroczystej kolacji z ludźmi, z którymi łączą nas więzy uczuciowe i rodzinne. Bywa, że z dalekich stron do starszych, osamotnionych na co dzień rodziców, przyjeżdżają dorosłe dzieci. Z dalekich Stanów, Kanady, Australii telefonują ci, z którymi byliśmy blisko pięć, dziesięć, a może i trzydzieści lat temu. W skrzynce e-mail pojawiają się listy od osób, z którymi nie korespondujemy od lat. Przy wigilijnym stole, z dalszą i bliższą rodziną, okazujemy nasze ciepłe uczucia i troskę, wybaczamy przewinienia. Zgromadzeni wokół swiątecznej choinki wszyscy oczekujemy przybycia Św. Mikołaja.
Od wielu lat obyczaj wspólnej kolacji wigilijnej przeniósł się na teren pracy. W naszej szkole, w ostatnich dwóch dniach poprzedzajacych przerwę świąteczną, organizowane są wigilie klasowe. Wychowawcy i uczniowie składają sobie serdeczne życzenia. Często zdarza się, że w tym dniu do szkoły przychodzą absolwenci liceum.
Pracownicy naszego liceum, zanim rozejdą się do domów, zasiadają wspólnie do długiego, odświętnie przybranego stołu. Łączą nas “wspólne dzieci” – uczniowie, którym na co dzień poświęcamy nasze myśli, czas i wysiłek. Symboliczne dzielenie się opłatkiem sprawia, że w zapomnienie idą wszelkie anse, a przemożny duch Świąt ogarnia wszystkich.
Ksiądz intonuje kolędy.

Autor tekstu: p. Danuta Olędzka, autor zdjęć: p. Dorota Maćkowiak.

Skip to content