Podstawy przedsiębiorczości – konkursy

W ramach realizacji zajęć z przedmiotu “Podstawy przedsiębiorczości” uczniowie mieli okazję uczestniczyć w konkursach organizowanych przez fundacje i organizacje państwowe.

 1. Fundacja Przedsiębiorczość i Kompetencja zorganizowała warsztaty dofinansowane ze środków Narodowego Banku Polskiego w ramach Programu Edukacji Ekonomicznej.
  Internetowe warsztaty ekonomiczne dla nauczycieli “Biznes Belfer 2005” przeprowadzone były po raz pierwszy. Zorganizowano je na bazie doświadczeń zdobytych podczas prowadzenia konkursów “Biznes Junior”.
  Warsztaty były przeprowadzone w atrakcyjnej, nowoczesnej formie z wykorzystaniem gry komputerowej “Biznes Belfer” i Internetu. Pierwszy etap polegał na zarządzaniu wirtualną firmą.. Drugi etap polegał na indywidualnym omówieniu decyzji zarządczych nauczyciela, które przyczyniły się do bardziej efektywnego zarządzania firmą w etapie trzecim.
  Niemal równolegle z BB2005 prowadzona była siódma edycja konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Biznes Junior 2005. Konkursy BJ cieszą się dużym powodzeniem. W sześciu edycjach startowało około 8500 uczniów. Warsztaty “Biznes Belfer 2005” rozpoczęły się w październiku, a zakończyły przed świętami Bożego Narodzenia.
 2. Fundacja Edukacji Rynku Kapitalowego, Giełda Papierów wartościowych, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości po raz trzeci zorganizowały Szkolną Internetową Grę Giełdową. Przez cztery miesiące uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję inwestować wirtualne 100 tys. zł na warszawskiej giełdzie i poznać zasady działania rynku kapitałowego. Gra rozpoczęła się 1 października i zakończyła 21 stycznia 2005 r. Naszą szkołę reprezentowały 2 zespoły: KossuthSQUAD (Rafał Sionek)- 47 miejsce ze stopą zwrotu +3,8%, oraz KssuthMC (564 miejsce ze stopą zwrotu -2,6%). Łącznie w grze brało udział 1200 zespołów z całej Polski.
  Gra składała się z modułu edukacyjnego i modułu inwestycyjnego.
  Uczniowie mogli najpierw poznać, a potem sprawdzić swoją wiedzę w praktyce. Zespoły otrzymały wirtualne 100 000 zł, dostęp do notowań on line i do platformy internetowej, która umożliwiała zakup i sprzedaż akcji 60 giełdowych spółek lub zakładanie lokat bankowych oprocentowanych według rzeczywistych stawek.
  Trzecia edycja konkursu otrzymała Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Aleksandra Kwaśniewskiego.
 3. Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości we współpracy z Kancelarią Prezydenta, Amerykańską Izbą Handlową w Polsce, Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych i Business Centre Club po raz drugi organizuje Dzień Przedsiębiorczości w dniu 10 marca 2005 r. Konkurs ten ma dać szansę naszym uczniom na:
  • lepsze przygotowanie się do wejścia na rynek pracy i karierę zawodową,
  • wykorzystanie w praktyce wiedzy zdobytej w szkole,
  • wykonywanie zadań na wymarzonym stanowisku pracy,
  • weryfikację wyboru kierunku dalszego kształcenia i planowanie kariery zawodowej.

  Konkurs ten cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów, do dnia dzisiejszego zgłosiło się ponad 100 uczestników.

 4. W ramach realizacji programu rozszerzonej przedsiębiorczości uczniowie klasy 2f biorą udział w komputerowej symulacji “Zarządzania firmą” – program realizowany we współpracy z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Zespoły podejmując decyzje, odnośnie wysokości produkcji, ceny, nakładów na marketing, inwestycje badania i rozwój mają okazję zobaczyć jak konkurencyjny rynek wynagradza dobre decyzje (wysokie zyski i rozwój firmy), a jak karze za złe (straty i w konsekwencji bankructwo), ponadto jak otoczenie makroekonomiczne (inflacja, podatki, bezrobocie, stopy procentowe) wpływają na decyzje producentów i w konsekwencji sytuację konsumentów.                   
Skip to content